5 nejlepších technik masážního baňkování, které byste měli vědět

5 nejlepších technik masážního baňkování, které byste měli vědět srp, 14 2023

Technika HVAT (Hovering Vacuum Assisted Technique)

Úvodem mi dovolte nastínit techniku, kterou jsem si oblíbil jak na sobě, tak při aplikaci na klienty. Jde o techniku HVAT, což je technika masáže baňkováním s využitím vakuové podpory. Prevence je základ, a proto je vždy lepší předcházet než léčit. HVAT je perfektní technika, jak usnadnit cirkulaci lymfy a pomoci tak organismu detoxikovat. Jak to funguje? Při prvním doteku baňky s kůží se tvoří vakuum, díky kterému dochází ke zvýšení lokálního prokrvení a průtoku lymfy. Tím se masakrují fascie, tedy pojivové útvary, což vede k jejich uvolnění a relaxaci.

Pracuju s tím jako s hudbou, zvládnu práci s HVAT jako symfonii. První dotek je jako tiché intro, pak následuje bohatá skladba plná dynamických pasáží, a závěrem přijde uvolňující adagio. Možná se teď smějete, ale věřte mi, že když zažijete masáž HVAT, pochopíte, o čem mluvím. Zkoušel jsem to na vlastní kůži (doslova!) a od té doby tuto metodu vřele doporučuji.

Technika BVT (Bouncing Vacuum Therapy)

Můj oblíbený trik v rukávu je BVT neboli Bouncing Vacuum Therapy. Tato technika je výborná pro napravení oběhového systému, protože tím, že se baňka pravidelně odepíná a přikládá, se zároveň rozpohybuje lymfatický oběh. Pro koho je tato technika vhodná? Kromě lidí trpících chronickými problémy s oběhem je to skvělý tip i pro sportovce. BVT dokáže perfektně připravit svaly před výkonem, stejně jako je po něm uvolnit. Když pracuju s BVT, je to jako kdybych téměř tancoval. Baňka se odepíná a přikládá v pravidelném rytmu, který můžete nastavit dle potřeb klienta.

Měl jsem klienta, který je nadšeným cyklistou. Po etapě se vrátil s takovou bolestí nohou, že jsem měl pochybnosti, zda ho dokážu pomoct. Pak jsem ho ale podrobil právě masáži BVT a efekt byl úžasný. Klient byl spokojený, ale hlavně mi to dalo pocit, že dělám něco dobrého pro lidi. Bylo to jako když dostanu nový bicykl na Vánoce. Totální euforie!

Technika FST (Feather Stroking Technique)

S příchodem FST, neboli Feather Stroking Technique, dochází k proměně masáže baňkováním v opravdovou terapii. Tentokrát pracujeme s přístrojem podobným perovému štětci. Na rozdíl od ostatních technik se zde nevyužívá vakuum, ale dotek je něžný, skoro netečný. Cílem je docílit uvolnění a relaxace klienta. Je to jako isomery – molekuly s podobným složením, ale odlišnými vlastnostmi. Tato technika se nejefektivněji uplatňuje při práci s obličejem a dekoltem.

Sám jsem několikrát podstoupil masáž FST a je to obrovská radost. Pocit laskavých dotyků na obličeji je nepopsatelný. I když jste během dne vystavováni stresu, unavě, nebo jakýmkoli nástrahám života, FST dokáže vše zapudit. Tímto způsobem se přenáší nemalá dávka pozitivní energie.

Dynamická komprese

Dynamická komprese je další způsob, jak využít baňkování pro zlepšení svého zdraví. Oproti ostatním technikám se zde však nepracuje s jednou baňkou, ale souborem baněk. Každá baňka má jinou velikost a je umístěna na specifickém bodu těla. Dynamická komprese funguje na principu střídání tlaku v baňkách, což působí jako výborný stimul pro tělo.

Poprvé jsem se s touto technikou setkal v jednom wellness centru. Nebyl jsem si jistý, co od toho očekávat, ale výsledek mě překvapil. Pocit, kdy se svaly uvolňují pod tlakem a zároveň jsou stimulovány k regeneraci, je skvělý. Navíc mi to připomnělo, když jsem si jako malý postavil mašinku z Lega. Každá část měla svou funkci a společně vytvářely úžasný celek.

Fire Cupping

Tou pravou třešinkou na dortu je fire cupping. Nebojte se, není to tak nebezpečné, jak to zní. The fire cupping technika se využívá pro intenzivní detoxikaci těla. Při této metodě se zapálí bavlněný tampon namočený v čistém alkoholu a vkládá se do baňky. Následně se baňka rychle přiloží na tělo a tím pádem se v ní vytvoří vakuum.

Možná to zní jako pořádný adrenalin, ale pravda je, že tato metoda je nesmírně uklidňující. Při zapalování tamponu je důležité zachovat klid a provedení musí být rychlé a přesné. Tak jako při zapalování ohňů na táboře. Pokud neplatíte pozornost a nerespektujete oheň, může se to vymknout kontrole. Ale pokud držíte vše pod kontrolou a respektujete pomalý plamen, pak je výsledek ohromující. Stejně tak je to i s fire cupping. A když to zvládnete, uvidíte, že se vám otevře zcela nový svět možností.

Tak tedy, milí čtenáři, tady máte můj seznam nejlepších technik masážního baňkování. Doufám, že vás nalákaly a že aspoň některé z nich vyzkoušíte. Věřte mi, vaše tělo vám poděkuje.