Jak relaxační masáže mohou ulevit od bolesti při fibromyalgii

Jak relaxační masáže mohou ulevit od bolesti při fibromyalgii pro, 25 2023

Úvod do světa fibromyalgie a masáží

Fibromyalgie je jako nespoutaný břečťan, který si obmotává životy těch, kteří s ní bojují, nechávající je často s pocitem všudypřítomné bolesti a nepříjemnou únavou. Neexistuje univerzální klíč k odemčení dveří k úlevě, ale mnozí nacházejí útěchu v různých formách terapie. Jednou z nich je relaxační masáž, která může působit jako tišící melodie v koncertu nepříjemných pocitů. Naplno jsem se přesvědčila o blahodárném účinku masáží při návštěvě wellness centra po vyčerpávajícím týdnu – i když bolesti zad nemám, pocit uvolnění a pohody byl tak intenzivní, že mi doslova projasnil mysl. A přesně to může pomoci i při fibromyalgii.

Masáže: Doteky, které léčí

Když myslíme na masáže, často se nám vybaví obrazy luxusních spa, svíčky a klidná hudba. Ale masáže nejsou jen o pohodlí a relaxaci, mohou být i mocným nástrojem pro boj s chronickou bolestí. Víte, že každý dotek maséra vydává signály do vašeho mozku, které mohou modulovat vnímání bolesti? To je jako když vás někdo pohladí po zádech, vy se cítíte lépe, ale při masáži je to o level výš. A není to nic tajemného, je to prostě věda – kombinace tělesné terapie a psychologie. Bolest je často více než jen fyzická záležitost. A pokud se masáži podaří uklidnit vaši mysl, sníží se i pocit bolesti. Jsou chvíle, kdy si připadám jako čarodějnice, která zamíchá kouzelným lektvarem. Jen místo lektvaru používám masážní oleje a místo zaklínadla používám jemné, ale přesné hmaty.

Fibromyalgie a její proměnlivá tvář

Fibromyalgie je tak trochu jako bláznivý počasí v České republice. Jednou se dočkáte krásného slunečného dne a najednou se spustí déšť doprovázený chumelenicí. Těla lidí trpících fibromyalgií mají svá stinná a slunečná období. Bolest, únava, problémy se spánkem, to vše se může objevit, zmizet a znovu objevit s nečekanou intenzitou. A přesně jako se snažíte obléci ten správný kabát, podle toho jaké je venku, je potřeba najít správný druh masáže, který bude odpovídat potřebám vašeho těla. Někde mezi tlaky, kneadingem (zpracováváním svalů jako těsto), a pohladeními, se může skrývat klíč k vaší úlevě.

Když relaxační masáž přijde na scénu

Relaxační masáž hraje v orchesteru léčebných taktik svůj speciální part. Myslete na ni jako na hladinu jezera, po které se klouže šumící větřík. Pomalé, rytmické pohyby maséra dokáží vytvořit vlny uvolnění, které postupně rozptýlí napětí a bolest po celém těle. Jak málo nám často stačí k pocitu pohody – relaxační masáž má sílu přinutit nás na moment pozastavit a plně vnímat přítomný okamžik; a pokud jde o fibromyalgii, takové momenty klidu jsou neocenitelné. Někdy se po dobře udělané masáži cítíte jako znovuzrození, jako by vám někdo resetoval tělo i mysl. Jako malá jsem si často hrála na vodní víly a představovala si, že mám moc léčit dotekem. Dnes si tyto chvilky evokuji právě při masáži – jen s tím rozdílem, že teď už o tom efektu nemusím jen snít.

Psychika a masáže: Duo, které táhne za jeden provaz

Věděli jste, že naše mysl a tělo jsou jako ti nejlepší kamarádi na dobrodružství? To, co se děje v hlavě, může ovlivnit celé tělo. A to je jeden z důvodů, proč relaxační masáž může být účinná u lidí s fibromyalgií. Když se masážní terapeut pohybuje po těle, není to jen o uvolnění svalů, ale i o navození pocitu klidu, který v nás přenastavuje citlivé termostaty stresu. Jako milovnice dobrého jídla a cukroví vím, že někdy potřebujeme i něco pro duši, a to platí i pro masáže. Pokaždé, když si dopřeji masáž, představuji si, že je to jako kousek nebeské čokolády pro moji psychiku – sladká, zklidňující a vyvolávající úsměv.

Tipy, jak si masáž vychutnat na maximum

Tak dobrá, řekněme, že vás přesvědčím a vy se rozhodnete vyzkoušet, co může masáž udělat pro vaše fibromyalgické potíže. Ale jak z této zkušenosti vytěžit opravdu maximum? Nejdříve vyberte správně – ne každý masér je stejně dobře vyškolený v oblasti fibromyalgie. Komunikace je klíčová. Řekněte masérovi o svých specifických potřebách a očekáváních. Vytvořte si v prostoru svůj malý únikový plán – tichá hudba, esenciální oleje, měkké osvětlení, to vše vás může pohladit po duši ještě předtím, než masér položí ruce na vaše unavené svaly. A když už jste na masérském stole, zapomeňte na vnější svět. To je váš čas, vaše chvíle klidu – buďte přítomni a užívejte si každý pohyb a tlak. A víte co? Někdy je ten nejlepší zážitek z masáže ten, který si sami vychutnáme v tišině – bez potřeby sdílet své pocity s ostatními.

Domácí masáž: Když wellness přijde k vám

Co když nemůžete nebo prostě nechcete jít do masážního salónu? Nebojte, wellness může přijít i k vám domů. A ne, nemluvím teď o tom, že si najmete osobního maséra na plný úvazek – i když přiznejme si, to by bylo docela skvělé, že? Můžete využít různé pomůcky – masážní válce, tenisové míčky, nebo dokonce něco tak jednoduchého jako ruční masážní přístroje. Nebo to vezměte ještě dál a ztělesněte duši dobrodruha – zkuste partnerovu masáž. Jen nezapomeňte nastavit pravidla, protože jak jistě víte, co je příliš, to je příliš. A jestli máte pocit, že vaše ruce nejsou dostatečně zručné, nebojte se, s trochou praxe může být každý z nás maestro v masážní symfonii.