Jak vám klasická masáž může pomoci při léčení zranění

Jak vám klasická masáž může pomoci při léčení zranění srp, 14 2023

Základní informace o masáži

Masáže patří k nejstarším léčebným metodám na světě. Mám na mysli, že kterým primitivnímu člověku by nenapadlo, že když ho něco bolí, tak to prostě osahá nebo rozmasíruje, že? Sama jsem to udělala mnoho, mnoho krát - po nějaké nehodě s kůlnou pro náš papoušek Alexandra, či například po tom, když Martin, můj manžel, při hraní fotbalu zapomněl, že není profesionální sportovec a skončil s nataženou šlachou. Ale dostaňme se zpět k naší tématice.

Klasická masáž, nebo také švédská masáž, jak je jinak nazývána, má několik klíčových technik, kterými lze docílit různých výsledků. Mezi nejznámější techniky patří hnětení, tření, klepání a vibrace. A jak by mohl říci každý, kdo kdy šel do masážního salónu, tyto techniky mohou udělat divy.

Role masáže v léčení zranění

Nyní k tomu, jak hrát šampiona v léčení - význam masáží při léčení zranění. Jsem si jistá, že jste již slyšeli o tom, jak masáže můžou pomoci ulevit od bolesti, zvláště pokud jste kdysi kdy utrpěli nějaké sportovní zranění. Měla jsem to štěstí, že jsem se vyhnula sportovním zraněním - ano, nepovažuji pád z kůlny za sportovní zranění -, ale Martin není tak šťastný. Během svého života si prošel několika masážemi pro léčení různých zranění.

Masáže nejen, že pomáhají ulevovat od bolesti, ale také pomáhají zrychlit proces hojení. To je přesně to, co potřebujete, když se snažíte vrátit do hry - či do života - co možná nejrychleji.

Fyziologické účinky masáže

Pojďme se podívat na to, jak přesně to funguje. Masáž aktivuje krevní oběh a lymfatický systém, které jsou obě klíčové pro regeneraci tkáně. To znamená, že se zraněné oblasti dostane více kyslíku a živin, které potřebuje k obnově.

Masáž také uvolňuje napjaté a ztuhlé svaly, což může výrazně ulevit od bolesti. A samozřejmě, nesmíme zapomínat na skutečnost, že masáže jsou prostě - jak by řekl Martin - docela příjemné.

Typy masáží pro léčení zranění

Existuje několik typů masáží, které se běžně využívají pro léčení zranění. Sportovní masáž je zaměřená přímo na atlety a sportovce, a je obvykle intenzivnější než klasická masáž. Rehabilitační masáž, někdy také nazývaná léčebná masáž, je zaměřená na konkrétní oblasti těla s cílem podpořit hojení.

A potom je tu například deep tissue masáž, která se zaměřuje na hluboké vrstvy svalů a pojivových tkání. Tato metoda může být zvláště účinná při léčení chronických bolestí a trvalých zranění.

Jak si vybrat masážní terapeuta

Přestože je teoreticky možné se masírovat vlastními rukama, určitě doporučuji najmout profesionálního maséra. Je důležité si vybrat někoho, kdo má příslušné kvalifikace a zkušenosti, protože nesprávně provedená masáž může skutečně způsobit více škody než užitku.

Martin a já jsme prošli několika maséry (ne, ne z toho důvodu, co si možná myslíte), než jsme našli správnou a důvěryhodnou osobu, kterou můžeme navštěvovat pravidelně.

Masáž jako součást celkového léčebného plánu

A konečně, je důležité si uvědomit, že i když jsou masáže skvělé, nejsou všelék. Měly by být součástí celkového léčebného plánu, a ne jedinou formou léčby. Včetně pravidelného cvičení, správné stravy a dostateku odpočinku, masáž může být mimořádně nástroj pro zlepšení vašeho zdravotního stavu.

Jestli z toho něco plyne, tak je to, že si občas musíme dopřát trochu luxusu a nechat se rozmazlovat - a pokud to může pomoci uzdravit naše zranění, tak to je jen bonus, že?