Které potraviny způsobují nafouklé břicho?

Které potraviny způsobují nafouklé břicho? srp, 18 2023

Které potraviny způsobují nafouklé břicho?

Nafouklé břicho je nepříjemnost, které se v průběhu dne většina z nás nevyhne. Často je to způsobeno tím, co jíme. Ale víte, které potraviny jsou hlavní příčinou? Jsem Jakub, vašemu pomocníku při cestě za lepším zdravím a pohodou, a dovolte, abych se vás provedl tímto zapeklitým tématem.

Jídlo jako pachatel: Jak výživa ovlivňuje naše břicho

Jídlo je nezbytným prvkem pro naše přežití, ale některé potraviny mohou způsobovat nepohodlí, jako je nafouklé břicho. Aneb, jak dobře víme, všechno má své pro a proti. Matahari mezi příčinami nafouklého břicha jsou luštěniny, zelí, brokolice, květák a některé obiloviny. Způsobují nafouknutí, protože obsahují nerozpustné vlákniny, které se fermentují ve střevě a produkují plyn.

Kofeinová bomba: Proč káva a čaj napomáhají k nafouknutí

Zpět k jídlu... eh, k pití! Kofein může způsobit potíže u lidí, kteří mají citlivý žaludek nebo trpí refluxem. Káva a některé čaje mohou způsobit nadýmání tím, že stimulují produkci žaludečních šťáv. Dočkali jsme se, máme tu dalšího pachatele!

Krutý mléčný svět: Laktóza jako viník nafouknutí

Odmalička nás učí, že mléko je zdravé. Ano, to je pravda, pokud ovšem nejste intolerantní na laktózu. Laktóza je cukr vyskytující se v mléce a mléčných výrobcích, a pro lidi s intolerancí na laktózu jejich tělo nemůže zpracovat, což vede k nadýmání, plynům a někdy i průjmu. Tady si říkám, že i Superman měl svou kryptonitovou slabost.

Saccharidy na příklep: Jak ovlivňují trávení

Sladkosti, pečivo, těstoviny - zní to lákavě, ale naše těla nemusí být tak nadšená. Vysoký obsah jednoduchých cukrů a rafinovaných sacharidů může vést k nadýmání a dokonce i k přibírání na váze. Mohli bychom říct, že sacharidy jsou těmi skutečnými zloději sladkých snů o ploché břicho.

Uhlíkové bubliny: Jak nápoje sycené oxidem uhličitým nafukují břicho

Hlavním pachatelem nafouklého břicha mohou být i nápoje sycené oxidem uhličitým. Tento plyn se uvolňuje do střev a způsobuje pocit nafouklého břicha. To je důvod, proč se po sklenici šumivého vína nebo po plechovce coly můžete cítit nafouklí. Je to možná bublinková párty, na kterou byste raději nepozvali svůj žaludek!

Co teď? Jak se vyhnout nafouklému břichu?

Vědění je moc, ale moc bez akce je marná. Naučme se tedy, jak se vyhnout nafouklému břichu. Základem je jíst pomalu a dobře žvýkat - tím se snižuje množství vzduchu, který polykáte při jídle. Také byste měli omezit konzumaci potravin a nápojů, které způsobují nadýmání. Zahrnuje to luštěniny, zelí, brokolici, květák, některé obiloviny, kofein, mléčné výrobky, jídla bohatá na cukr a sycené nápoje. Spíše než abstinence, jde o umění umírněnosti.