Tejpování pro sportovce: Efektivní techniky a tipy pro hokejisty

Tejpování pro sportovce: Efektivní techniky a tipy pro hokejisty led, 15 2024

Úvod do světa tejpování

Tejpování si v poslední době vysloužilo pozornost sportovců po celém světě, a to i mezi hokejisty. A není se čemu divit, je to skvělý způsob, jak si pomoci při zranění, nebo ještě lépe, jak zranění elegantně předejít. Když si ale zkusíte nalepit tejp sami bez předchozího vzdělání, můžete skončit jako jeden obrovský lepicí paskvil. Tak pojďme to vzít hezky od začátku a naučit se tejpovat jak šéfové!

Výběr správného tejpovacího materiálu

Než něco nalepíte, musíte vědět, s čím to obecně nejlépe funguje. Trh nabízí celou řadu tejpovacích materiálů - klasické bílé lepící pásky jsou ta stará dobrá klasika, ale dneska máme na výběr například i kineziologické tejpovací pásky, které jsou barevné a úžasně strečové. Důležité je vybrat si ten pravý materiál, který bude vyhovovat vašim potřebám.

Typy tejpů a jejich význam

Je tu klasický rigido tejp, který má za úkol hlavně stabilizovat. Kineziologický tejpovací materiál - to je ta magie, která umí zázraky s vašimi svaly. A nezapomeňme na hybridy - hybridní tejpovací materiály kombinují výhody obou předchozích typů. Každý tejp má svůj účel a znalost, který kdy použít, vás může dostat na výsluní hokejového nebe.

Základní tejpovací techniky

S tejpovacími technikami je to jako s bruslením - musíte znát základy, než se můžete vrhnout na ty složitější piruety. Učíme se tedy, jak správně aplikovat tejp na nejčastěji zranitelná místa, jako jsou klouby a svaly. A nebojte, není to žádná jaderná fyzika.

Specifické techniky pro jednotlivé části těla

Pokaždé, když si tejp hodíte jinak, může to mít úplně rozdílné efekty. Kolena, kotníky, zápěstí i ramena mají každé svou unikátní aplikaci. Ukážu vám, jak na správnou techniku tejpování konkrétních částí těla, aby efekt byl co nejlepší.

Příprava pokožky před aplikací tejpovací pásky

Tejp drží nejlépe na čisté a suché pokožce. Takže předtím, než se pustíte do tejpování, musíte si pokožku pořádně připravit. I malý návod na to, jak se správně připravit, se může hodit.

Prevence zranění díky tejpování

Prevence je přece vždy lepší než léčba. Věděli jste, že pravidelné tejpování může snižovat riziko zranění? Povíme si, jak a proč to tak je, a proč by tejpování mělo být součástí vašeho tréninkového plánu.

Role tejpování ve zlepšení výkonu hokejistů

Tejpovanie nie je len o prevencii, môže tiež vylepšiť váš výkon. Pomocí speciálních tejpovacích technik můžete zvýšit stabilitu kloubů a optimalizovat svalovou práci. To vše vede ke zlepšené pohyblivosti a nižší únavě na ledu.

Pokročilé aplikace a modifikace tejpů

Jasně, základy máme, ale co teď? Pojďme se podívat na nějaké ty pokročilejší aplikace, kde se budeme hýbat v oblasti skutečně vychytaných tejpovacích triků. Toto je ten opravdovy NHL level tejpování!

Časté chyby při tejpování a jak se jim vyhnout

I v tejpování se dají dělat chyby, a to bohužel docela často. Ukážeme si, na co si dát pozor a jaké jsou nejčastější přešlapy, které mohou vaši snahu o perfektní aplikaci tejpovací pásky zhatit.

Zkušenosti hokejistů s tejpováním

Bonus na závěr – podělím se s vámi o skvělé příběhy od hokejistů, kteří tejpování používají jako součást svého sportovního života. A možná zde zakomponuji i kterou ze svých osobních zkušeností, protože ano, i já jsem si už tejpovaný bruslel na ledě.