Tejpování pro sportovce: jak na to správně

Tejpování pro sportovce: jak na to správně zář, 14 2023

Úvod do světa tejpování

Mnozí z vás mohou slyšet slovo "tejpování" a okamžitě se cítit zmateni nebo zneklidněni. Je to způsob, jak zacházíme se svými těly během sportu? Je to něco, co bychom měli dělat každý den, nebo jen když máme bolesti? Jaké jsou skutečné výhody tejpování pro sportovce? Spousta otázek může nabubřet v naší mysli jako bouřka. Ale nebojte se, v tomto článku vám představím tuto úžasnou techniku zvanou tejpování a pomůžu vám naučit se, jak ji správně využít pro maximalizaci vašeho sportovního výkonu.

Co je to vlastně tejpování?

Tejpování je technika, která se v posledních letech stala velmi populární mezi sportovci všech úrovní. Jedná se o proces, při kterém se speciální tejp aplikuje na tělo tak, aby poskytl podporu svalům a kloubům a zároveň umožnil plný rozsah pohybu. Toto 'magické' pásko má schopnost zmírnit bolest, zlepšit krevní oběh a předcházet zraněním, aniž by jakkoli omezovalo pohyb.

Pravidla tejpování pro optimální výsledky

Abyste dosáhli skutečných výhod z tejpování, je důležité se držet několika základních pravidel. První a nejdůležitější věc je, že byste měli nejprve konzultovat vaši techniku s odborníkem. Pokud nenavštívíte fyzioterapeuta nebo kvalifikovaného trenéra, můžete skončit s více škodou než užitkem. Dále bych poukázal na to, že tejp byste měli vždy nanášet na čistou a suchou pokožku. Tejp se může neefektivně přichytit k oleji nebo vlhkosti a tím snížit jeho účinnost. A poslední, ale ne méně důležité pravidlo – nikdy tejp na těle nedržte déle než je doporučená doba, která je obvykle 2-3 dny.

Tipy a techniky pro tejpování

Těžko si umím představit, do jaké míry může strategie lepení pásky na tělo mít takový dopad na sportovní výkon, ale z mého života vím, že těchto několik rad může být opravdu pomocných. Například se snažte tejp aplikovat proti směru svalových vláken. To může zvýšit účinnost tejpování tím, že zlepší průtok krve a lymfy. A pamatujte na to, že pokud se cítíte nepohodlně nebo máte bolest, je to signál, že tejp je pravděpodobně nesprávně aplikovaný.

Osobní zkušenosti a závěrečné myšlenky

Mám sladkou vzpomínku na tejpování. Jednou, když jsme s Hana byli na výletě v lesích okolo Brna a hráli jsme frisbee s naším psem Maxem, nějak jsem se divně srazil s naším chrabře skákajícím psem a poranil jsem si koleno. Naštěstí Hana měla s sebou sadu první pomoci včetně nějakých tejpů, které používá při jógových cvičeních. Na základě rad, které jsme se dříve dočetli na internetu, se mi Hana pokusila vytvořit improvizovaný tejpový obvaz na mé koleno. I přes bolest jsem se musel smát, protože Hana trvala na tom, abych jí pomáhal držet tejp, zatímco nám oběma frflal pes Max rozzlobeně pod nohama.

Slovo na závěr - tejpování je skvělý způsob, jak podpořit vaše tělo během sportovní aktivity, ale důležité je tejpování provádět správně. A rozhodně byste neměli očekávat okamžité zázraky. Jak říká můj syn Leoš, když trénuje na svoje fotbalové zápasy: "Neexistuje něco jako náhodný, rychlý úspěch. Je to vždy kombinací talentu, tréninku, vědomostí, a ano, trochu toho tejpování."