Jak masáž kojenců a batolat může pomoci při průjmech a zácpě

Jak masáž kojenců a batolat může pomoci při průjmech a zácpě srp, 14 2023

Veděli jste o tom, že masáže pomáhají při průjmech a zácpě kojenců a batolat?

Byla to jedna z těch noci, kdy váš malý andílek nemůže usnout kvůli nepohodlí způsobeném zácpou nebo průjmem. Ano, koncept masáže kojenců a batolat jako pomoci při průjmech a zácpě může znít poněkud zvláštně. Ale, důvěřujte mi, když říkám, že tento jednoduchý nástroj může udělat divy! Sama jsem tuto metodu vyzkoušela u svých dětí a musím říci, že výsledky byly ohromující. Můj pes Max se v noci neklidně prochází kolem postýlky, zatímco můj papoušek Kiki začíná nervózně kvílet. Je to signál, že je něco špatně.

Co to vlastně je ta "masáž kojenců a batolat"?

Ne, to není žádný nový wellness trend pro děti. Masáž kojenců je stará praxe, která je prováděna po celém světě a má prokázatelné přínosy pro zdraví a pohodu našich nejmenších. Prostřednictvím jemných a řádně provedených pohybů můžeme napomoci trávicímu systému, zlepšit krevní oběh a ulevit od nepříjemností spojených s průjmem nebo zácpou. Je tedy zřejmé, že masáž kojenců je více než jen relaxace. A co je nejlepší? Můžete to dělat vy sami, doma, kdykoli je potřeba!

Stále nevěříte? Pojďme se podívat na vědecké důkazy

V posledních desetiletích byly provedeny různé studie, které potvrzují, že masáže skutečně pomáhají při průjmech a zácpě u malých dětí. Některé z nich ukazují, že použití specifických technik může dokonce zlepšit motoriku střev a tím předcházet těmto problémům. Takže ano, věda je na naší straně!

Jak tedy provádět masáž pro úlevu od průjmu a zácpy u kojenců a batolat?

Masáž kojenců a batolat je v podstatě o doteku a pohybu. Nejdůležitější je být jemný a citlivý k pohodlí vašeho dítěte. Právě mohl proběhnout další běh Maxe kolem postýlky a konejšivý nářek Kikiho přerušil ticho noci. Ale zpět k masáži. Můžete použít různé techniky, například "I Love U" techniku, při které prstem nebo dlaní masírujete bříško dítěte formou písmen I, L a U.

Co potřebujete k masáži?

K masáži bude potřeba jen pár věcí - příjemné prostředí, trocha oleje vhodného pro dětskou pokožku a vaše ruce. Olej slouží k tomu, aby ruce klouzaly po kůži dítěte a nemělo tak nepříjemné pocity. Jako vhodný olej doporučuji například kokosový nebo mandlový, které jsou obecně dobře tolerovány dětskou pokožkou.

Co dělat během a po masáži?

Jak už jsem zmínila, během masáže je důležité být jemný a citlivý ke svému dítěti. Pozorujte jeho reakce a pokud se zdá nespokojené, přestaňte a zjistěte, co způsobuje jeho nepohodlí. Můžete si všimnout, že po několika minutách masáže bude dítě klidnější nebo dokonce usne. To je dobrý signál, že masáž funguje! Po masáži nechte dítě odpočívat a pokud možno, nabídněte mu kojení nebo láhev s mlékem. To pomůže zklidnit tělo a povzbudit trávení.

Jak často bychom měli provádět tuto masáž?

Kolikrát týdně nebo denně masáž provádět, záleží na tom, jak se vaše dítě během a po masáži cítí. Pokračujte v masážích pravidelně, pokud vidíte, že to dělá dobře vašemu dítěti. Ale nezapomeňte - vždy poslouchejte svůj instinkt a v případě jakýchkoliv obav se poraďte s odborníkem.

No jo, a ještě jedna věc. Když už budete mít ruce v oleji, můžete zkusit pohladit i svého psa nebo papouška. Moje zvířátka milují trochu extra pozornosti a lásky. A pokud máte teď v hlavě obraz mě s Maxem a Kiki, jak si užíváme večerní relaxaci doprovázenou masáží, tak máte pravdu. Takto skutečně často končí naše dny. Tak co, zkoušeli jste někdy masáž u svých malých? Pokud ano, jaké jsou vaše zkušenosti? Budu ráda za každý komentář pod tímto článkem.