Jak se přírodně zbavit bolesti hlavy?

Jak se přírodně zbavit bolesti hlavy? pro, 7 2023

Proč mám bolest hlavy?

Dočkala jsem se nástupu té neoblibené chvíle mezi vsemi. Uvědomila jsem si to hned, jakmile mi to ústy první káva day: Bolest hlavy je na cestě. Ani ne tak bolest, jako spíš taková tíha. Tíha, která je znepokojivě podobná tomu, co známe všechny jako 'migréna'. To slovo si nechám raději na horší okamžiky, ale moje hlava neprokazuje známky shovívavosti. A tak se ptám sama sebe: "Proč, proč mě dnes musí bolet hlava?"

Pravda je taková, že příčin bolesti hlavy může být mnoho. Mohou to být stres, únavy, nedostatek spánku, hormonální změny, nepravidelná strava, dehydratace, nebo také příliš mnoho kofeinu. A teď si můžete myslet, že už víte, proč vaše hlava bolí, ale upozorňuji, že to ještě není vše. Jiní lidé mohou mít bolest hlavy z nějakého konkrétního důvodu, který se vyhnul naší pozornosti. Pokud se vám to často stává, měli byste navštívit lékaře. A zajímavý fakt: Existuje přes 150 typů bolesti hlavy!

Zbavte se bolesti hlavy bez léků

Pokud jste jako já, nejste velkým fanouškem výletů do lékárny nebo polykání tablet na každou malou nepříjemnost. Může to být také proto, že mám trochu, jak se to říká, "vyšší prah bolesti". Ale abych byla upřímná, kdo chce léčit bolest hlavy pilulkami, když existují přirozené způsoby, jak se té nepříjemnosti zbavit?

Přichází na řadu několik přírodních metod, které lze využít k odstranění bolesti hlavy. Důležité je opět poznamenat, že ne všechno funguje stejně pro všechny. Každý je svým způsobem jedinečný, takže co funguje pro mě, nemusí nutně fungovat pro vás. Ovšem, pokud jste na tom podobně jako já, vyzkoušet nové přírodní způsoby je vždy příjemnou změnou.

Hydratace

Hluboký nádech, vypití velké sklenice vody a úsměv na tváři. Byly jste někdy tak unavené, že jste zapomněly na pitný režim? Já ano. A věřte nebo ne, rychlý "vodní shot" mi často dovede ulevit od bolesti hlavy. Rozhodně to není okamžité, ale během několika minut se mi lehce uleví. Fakt je, že dehydratace je jednou z hlavních příčin bolesti hlavy.

Existuje dokonce studie, která zjistila, že konzumace celkově 2,5 litru vody denně (to je asi 10 sklenic) může snížit celkovou dobu a intenzitu bolesti hlavy. Není třeba, abyste se tlačily do pití, pokud to není váš styl. Místo toho si můžete vytvořit rutinu - malou skleničku vody hned po probuzení, velký hrnek vody s citronem při práci, sklenici vody před každým jídlem a tak dále.

Meditační a relaxační techniky

Jako dobrodruh těla a ducha jsem si vyzkoušela (nebo alespoň uslyšela) o několika meditačních a relaxačních technikách. Pokud vás bolí hlava, doporučuji vyzkoušet alespoň jednu z nich.

Není tajemstvím, že meditace může mít na naše tělo obrovský dopad. A pokud je vaše bolest hlavy způsobena stresem nebo napětím, může meditace pomoci. Existuje mnoho druhů meditací, od mindfulness až po transcendentalní meditaci. Můžete si také vyzkoušet jógové pozice, známé jako 'asany', které jsou zvláště účinné proti bolesti hlavy, jako je například 'balasana' neboli 'pozice dítěte'.

Aromaterapie

Aromaterapie je další skvělou přírodní metodou pro zvládání bolesti hlavy. Jinak řečeno, je to léčba, která používá esenciální oleje jako hlavní léčebné látky. Některé esenciální oleje, jako je levandule nebo mátový, jsou dobře známy pro své schopnosti zmírnit bolest hlavy.

Esenciální oleje můžete použít několika způsoby. Například můžete pár kapek levandulového oleje přidat do koupele před spaním, nebo si můžete připravit takzvaný 'roll on' - směs oleje a nosného oleje, kterou si můžete poté nanes na spánky. Jedno je jisté, aroma terapie pomáhá a navíc i příjemně voní!

Akupresura

Akupresura je tradiční čínská léčebná metoda, která spočívá ve vyvíjení tlaku na specifické body na těle. Existuje jeden bod, který je obzvláště účinný při léčení bolesti hlavy, a ten se nazývá LI4 bod. Ten se nachází mezi palcem a ukazovákem na ruce.

Použití akupresury je velmi jednoduché; stačí nalézt správný bod a masírovat ho oběma směry po dobu 1-2 minut. Důležité je vzít si na to chvíli a povolit své tělo a ducha se uvolnit. Abych to přiblížila, jednou mi bolela hlava v divadle a to mě očividně moc nebavilo. Rozhodla jsem se tedy využít tohoto bodu a k mému překvapení mi opravdu toto jemné a jednoduché gesto pomohlo. Vřele doporučuji!

Dospijte

A poslední, ale rozhodně ne méně důležitá rada: základem je dostatek odpočinku a hluboký spánek. A to z několika důvodů: První a nejdůležitější je to, že nedostatek spánku je jedním z nejčastějších spouštěčů bolesti hlavy. A věřte mi, vím o čem mluvím, protože nemám problém vyzkoušet jakýkoli DIY nápad na Pinterestu, ale když mám špatně prospatou noc, je to pro mou bolest hlavy jako červený hadr pro býka.

Je báječné, jak může spánek léčit naše bolístky, a to nejen bolest hlavy. Každý večer, když ležím ve své posteli, uvědomuji si, jak podstatná je pro mé tělo ta pravidelná, kvalitní hora spánku. Pokud se cítíte unavení nebo vystresovaní a vaše tělo je plné bolesti, udělejte si příjemnou atmosféru v ložnici a dopřejte si nějaký ten spánek navíc. Vaše tělo vám za to poděkuje!

Vždyť za bolestí hlavy nás často sleduje něco hlubšího, něco, co nám naše tělo pokouší sdělit. Ať už jde o to, že potřebujeme hydratovat, zastavit a povolit, nebo dostatečně spát, poslechněte tělo a dělejte, co je pro něj nejlepší. Migréna je ve skutečnosti méně o tom, jak se zbavit samotné bolesti, a více o tom, jak naslouchat svému tělu a postarat se o něj. A já vám přeji, ať vám tato její poselství přinášejí méně bolesti a více radosti.