Kdy a jak začít s masáží kojenců a batolat

Kdy a jak začít s masáží kojenců a batolat srp, 14 2023

Začínáme s masáží kojenců

Ahoj, Milan zde. Možná to víš, možná ne, ale díky mému kocourovi Rudíkovi, který jednou vetřel na můj notebook, jsem objevil úžasný svět masáží kojenců. Dnes s tebou podělím o tipy, kdy a jak začít s masáží tvého kojence. Na začátek je důležité říci, jak je láskyplný dotek důležitý pro vývoj dětí. Studie ukázaly, že děti, které byly pravidelně masírovány, jsou v klidu a spokojenější než děti, které takovou péči nikdy nezažily. Další výzkum také naznačuje, že masáže mohou pomoci kojencům a batolatům zlepšit spánek, zvýšit imunitní systém a dokonce zlepšit jejich kognitivní a fyzický vývoj.

Výběr správného času pro masáž kojenců

Co je nejdůležitější pro každou hluboko relaxační aktivitu? Přesně tak, čas! Chápu, že zrovna ty jako rodič máš s časem neustále problémy, ale uklidni se, mám pro tebe pár tipů. Prvním pravidlem je nikdy nespěchat. Je lepší počkat, až budeš mít dostatek času a tvůj kojenec bude v klidu. Masáž by měla být cca 15 minut až půl hodiny dlouhá a ideální čas je mezi krmením a spaním. Tak se tvůj drobek nejen dobře vyspí, ale ještě si užije ten nejlepší start do nového dne.

Jak připravit svého kojence na masáž

Znáš to, když se ti někdo neobratně dotýká a cítíš se nepohodlně? No ano, pro tvého malého chlupáče je to úplně stejné. Proto je dobré, se před masáží trochu připravit a ujistit, že je tvůj kojenec v klidu a pohodě. Před začátkem masáže by měl být kojenec napojený, navyměněný a být v pohodlném prostředí. Co se týká oblečení, může být kojenec úplně nahý, ale pokud se ti to nezdá jako dobře, tak stačí, když bude mít na sobě jen plienku. A abych nezapomněl, před začátkem masáže je dobré mít připravené vše, co můžeš potřebovat - ručníky, masážní olej, přebalovací podložku a samozřejmě teplou vodu k omytí ručiček.

Techniky masáže pro kojence

No a teď k tomu nejdůležitějšímu - technikám masáže. Znáš to, když jsi úplně ztuhlý a bolí tě tělo? Možná jsi to zažil po nějakém extrémním sportovním výkonu, nebo když si tvoje dita sedlo na záda a tvrdilo, že jsi koník. Drobné dětské tělíčko takové náročné aktivity nevydrží, ale masáže mu mohou pomoci zbavit se nepohodlí a zlepšit zdraví. První technika je šetrné obměňování držení dítěte. Můžeš začít masírovat malé ručičky a nožičky a pak postupně přejít k masáži bříška, krku či hlavičky. Nezapomeň, že se jedná o velmi jemné pohyby směrem od srdíčka po konečky prstů, žádné silové chvaty zde nejsou na místě.

Přínosy masáže pro kojence

Můžeš se ptát, zda je masáž pro tak malé dítě skutečně vhodná. A možná si říkáš, proč bych měl svého malého obdarovat tímto zážitkem. Odpověď je jednoduchá - přínosy masáže pro kojence jsou neuvěřitelné. Kromě příjemných pocitů může masáž kojenců zlepšit spánek a trávení, zmírnit koliky, posílit imunitní systém a pomoci kojencům proniknout do světa okolo nich. Také jejich tělíčka stále rostou a jsou neustále v pohybu, což může vést k určitým nepohodlím. Masáže pomáhají ulevit od těchto nepříjemností a navíc posilují citovou vazbu mezi rodičem a dítětem.

Masáže batolat

Nakonec se dostaneme k batolatům. Inu batolata jsou jednoduše řečeno buřtíci energie, jako je můj chameleon Zajíc. Když neleze po stěnách, tak utíká po bytě a já už nemám sílu ho zvládnout. V takovou chvíli přichází na scénu masáž. Základní techniky zůstávají stejné jako u masáže kojenců, ale je třeba přizpůsobit se větší aktivitě a neustálému pohybu batolat. Batolata jsou už schopna mnohem více komunikovat, takže je dobré se je ptát, jaké doteky jim dělají dobře a které naopak ne. Podstatné je, že masáže u batolat nejsou jen o relaxaci, ale také o zábavě, učení a rozvoji motoriky. Proto si při masáži batolat můžeš hrát na různé hry, zpívat písničky a povídat příběhy.